0.00 грн.
Зробити замовленняЩо символізує вишиванка?
Українська вишиванка як частина національного костюма є потужним символом різних періодів людського життя. Це не просто красивий одяг в етнічному стилі, це ціле надбання нації, що несе в собі глибокий сенс. Кожен елемент орнаменту, будь то півник, калина або макі, є зашифрованим посланням предків, коли вишиванка була справжньою оберегом. Велике значення у вишиванці має колір. Так, приміром, національні сорочки червоного кольору символізують багатство і удачу. За старих часів такі вишиванки носили дівчата, що дарували світу радість і красу. Вишиванки у білих тонах у всі часи вважалися святковими. Проте світлі льняні сорочки в ті часи не були престижними і носили їх в основному люди нижчих станів. Незаміжні дівчата носили вишиванки небесно-синього кольору - символу непорочності.
Звідки з'явилася вишиванка
Походження вишиванки налічує безліч віків. Згідно з думкою авторитетних дослідників, національна українська сорочка з'явилася на території нашої держави ще за часів скіфів, тобто ще до нашої ери. Завдяки археологічним розкопкам, що проходили в Черкаській області, в гробницях древніх скіфів були виявлені глиняні фігурки, символізуючі чоловіків. Візерунки на цих фігурках дуже нагадують сучасний національний одяг українців. На думку інших учених вишиванка побачила світ ще до появи Древньої Скіфії, про що свідчать розкопки древніх могил. У цих гробницях були виявлені залишки полотен з візерунками, розшитими нитками. Крім того, один арабський мандрівник розповів про вишиванку у своїх описах русів, Х, що датуються, повікою нашої ери.
Якій має бути вишиванка
Вибір вишиванки залежить від різних параметрів - статевої приналежності, віку, характеру людини і приводу, по якому вона була куплена. Вишиванки для жінок і чоловіків мають деякі відмінності. Жіночими візерунками за традицією виконуються на рукавах, подолі, пазухах і комірцях. Тільки для жіночих моделей застосовується техніка вишивки гладінню, бісером і мереживом. Чоловічі вишиванки в першу чергу відрізняються за типом крою :
- Вишиванка без плечових швів;
- Вишиванка із застібкою;
- Сорочка із застібкою, прикритою манишкою.
Чоловічі сорочки можуть виконуватися з рукавами, які мають вставки і складки, або рукавами без вставок і складок. Тут також можуть зустрічатися сорочки без коміра, з коміром стойкою або відкладним коміром.
Чому вишиванка вважається оберегом
Споконвіку наші предки вірили в таїнство знаків і символів, переносячи їх на предмети інтер'єру і одяг. Відтоді українська вишиванка вважалася сильним оберегом для багатьох життєвих ситуацій. Ця традиція дійшла і до наших днів, коли вишиванки в Дніпрі з ручною вишивкою мають магічні властивості. Значення також має колір і візерунок - чорні вишиванки і орнамент з маками не являються оберегом. Одним з найсильніших оберегов, що мають захист і об'єднують чоловіче і жіноче начало, вважається хрест. Материнський символ восьмикінечна зірка підкреслює велич жінки і оберігає жіночу силу. Хвилі і зигзаги втілюють символ води і оберігають від пристріту. Візерунок у вигляді півня відповідає за чоловіче начало і символізує відродження. Ромби вишивалися на оберигах для жінок, благословляючи їх на зачаття. Такі елементи є символом родючості. Рослини в орнаменті означають родючість і достаток, калина - любов і шлюб, дуб - здоров'я.
Що означає чорна вишиванка
Чорні вишиванки часто ототожнюються у нас з трауром і смертю, проте це не завжди так. В першу чергу, в українській культурі чорний колір є символом землі, достатку і мудрості. Передаючи чорну сорочку синові, разом з нею батько віддавав йому свій досвід і накопичені знання, які увібрало в себе чорне полотно. Можливо саме тому за старих часів чорні вишиванки носили люди похилого віку. У таких же сорочках зазвичай ховали людей. У давнину вишиванки чорного кольору не були популярні в Україні на відміну від білих, проте в окремих регіонах, наприклад, на Поділлі чорні сорочки отримали своє визнання. Ще один цікавий факт - під час другої світової війни вишиванки чорного кольору носили українські повстанці. Під час військових дій бійці не мали можливості зберігати свій одяг чистою, тому чорний колір використовувався ними з точки зору практичності. Повстанцями навіть була складена пісня, присвячена чорній вишиванці.